SHOW RESULTS

 

 

                    Judge Mrs Veronica Bradley (Dufosee)

   

Minor Puppy Dog (2,1)

1.FALLOWFIELD FRANK

2.

 

Puppy Dog (4)

1. BARRVALE GANYMEDE BPD, RBPIS

2. REDCAP MARINER AT SHERCROFT

3. JULEMARK ARTFUL

4. BELLVALLEY MCNICOL

 

 

Junior Dog (4,1)

1. DEACONFIELD KINGCRAFT

2. DAVRICARD HARLEQUIN

3. OSPREAGLE OTTOFF THE PRESS AT HILBEAGLIN

4.

 

Yearling Dog (1)

1. NEWLIN PRESTON TO CLAIRDALE

 

Novice Dog (2)

1. BARRVALE GANYMEDE

2. REDCAP MARINER AT SHERCROFT

 

Graduate Dog (3)

1. NEWLIN PERTH AT MOLESEND

2. NEDLAW TRUMPETER WITH MAPLELAYNE

3. OSPREAGLE BONE IDOL

 

Post Graduate Dog (2)

1. AWRERRIDGE WATERBUCK

2. NEDLAW QUINCY

 

Mid Limit Dog (3)

1. CLIFFMERE MINDFUL OF SHERCROFT

2. BONDLEA LAYMAN

3. OSPREAGLE BONE IDOL

 

Limit Dog (3)

1. BELLVALLEY TEEN SPIRIT RDCC

2. BOOMERLOO MERLINS MAGIC

3. BONDLEA LAYMAN

 

Open Dog (9,1)

1. CH DAVRICARD HARRISON DCC, RBIS

2. LANESEND SEGENHOE JW ShCM

3. CH NEDLAW BENEDICT WITH MAPLELAYNE JW

4. HUNG CH SZEPHEGYI-SZIMAT NELSON AT FALLOWFIELD

5. OSPREAGLE OTTOFF THE PRESS AT HILBEAGLIN

 

Special Beginners Dog (1)

1. OSPREAGLE OTTOFF THE PRESS AT HILBEAGLIN

 

Veteran Dog (4)

1. CH BARRVALE OVERTURE BVD,BVIS

2. BARTERHOUND GARRISON

3. SWEETWELLS SHARE THE SPIRIT AT OSPREAGLE

4. LANESEND NEDLAW ADMIRAL JW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS

30th September 2018

 

Judge Mrs Deborah Randles (Janfrey)

 

 Minor Puppy Bitch (6,2)

1. BARTERHOUND PRINCESS BPB,BPIS

2. FALLOWFIELD CHARMER

3. EMORLEN HIGH HOPES

4. BUTTEROW RUMBA

 

Puppy Bitch (4.1)

1. BARRVALE GRACE

2. BELLVALLEY RUFFIAN

3. BUTTERWO RUMBA

 

Junior Bitch (4,1)

1. BONDLEA LUCY

2. DEACONFIELD KEEPSAKE

3. RUSHWATER PILA PALA

 

Yearling Bitch (5)

1.BONDLEA LUCY

2. CANOWINDRA FAIR EVA

3. OSPREAGLE JAMAICA ME CRAZY

4. RUSHWATER PILA PALA

5. EMORLEN GYPSY TANGO AT HILBEAGLIN

 

Novice Bitch (3)

1. BARTERHOUND PRINCESS

2. BONDLEA LUCY

3. BARRVALE GRACE

 

Graduate Bitch (5)

1. CHEQUER'S COUNTESS MARY MIT JULEMARK (IMP DEU)

2. CANOWINDRA GOLDEN LILAC

3. OSPREAGLE JAMAICA ME CRAZY

4. BELLVALLEY DUNNIT

5. BLITZLILLIE WINTER IS COMING

 

Post Graduate Bitch (5,1)

1. REDCAP BELLA SORELLA JW ShCM

2. AWRERIDGE WATERCOLOUR JW

3. BELLVALLEY ANNABELL FROM BRONLLYS

4. RAIMEX RIO

 

Mid Limit Bitch (9,1)

1. MOLESEND RUMOUR

2. FELINOAKS BAILEY'S'N'ICE

3. RAIMEX REED BUNTING

4. BARTERHOUND GOSSIP

5. BELLVALLEY PEARL FROM BRONLLYS ShCM

 

Limit Bitch (5,1)

1. DAVRICARD HUMMINGBIRD OF PARKEBREEWAY

2. BELLVALLEY ANNABELL FROM BRONLLYS

3. OSPREAGLE HOT STUFF

4. BOOMERLOO ANGEL EYES

 

Open Bitch (10,3)

1.CH DAVRICARD HONEYBEE BCC, BIS

2. CH MOLESEND SECRET JW RBCC

3. NEDLAW QUEEN OF HEARTS

4. CH RAIMEX BRITTANY JW

5. DAIRUN MIRROR MIRROR IN FALLOWFIELD

 

Special Beginners Bitch (5)

1. DAVRICARD HUMMINGBIRD OF PARKBREEWAY

2. BLITZLILLIE WINTER IS COMING

3. RUSHWATER PILA PALA

4. RAIMEX RIO

5. EMORLEN GYPSY TANGO AT HILBEAGLIN

 

Veteran Bitch (10,2)

1. BRIALEY TU TIRA FOR LANESEND (IMP AUST)

2. SHERCROFT DUCHESS JW ShCM

3. BUTTEROW ORIOLE

4. BARTERHOUND BEGONIA AT BEDEWAY

5. BARTERHOUND RAZZLE

 

Double click to insert body text here ...

 

 

 

                                                       

show photos IMG_1398 IMG_1408 IMG_1408 dog line up bitch line up

OPEN SHOW RESULTS

8th APRIL 2018

Judge: Samantha Webster (Houndscoast)

Critique on separate page

 

 

MINOR PUPPY DOG (4,2)

1. DEACONFIELD KINGCRAFT BD, BPD, BPIS

2. OSPREAGLE STOP THE PRESS AT HILBEAGLIN

 

PUPPY DOG (2,1)

1. TROOPERSWAY PRINCE GEORGE

 

JUNIOR DOG (0)

 

NOVICE DOG (5,4)

1. TROOPERSWAY PRINCE GEORGE

 

GRADUATE DOG (3,2)

1. DUFOSEE YARDBIRD AT CANOWINDRA

 

POST GRADUATE DOG (2)

1. EARDLEY WALK THE TALK AT TAGAHOUND

2. OSPREAGLE OTTOFF THE PRESS AT HILBEAGLIN

 

LIMIT DOG (4,1)

1. JANFREY BOSLEY

2. TROOPERSWAY GLADIATOR JW

3. DIALYNNE SOLACE AT GEMARK

 

OPEN DOG  (1,1)

 

VETERAN DOG (3,2)

1. BARTERHOUND GARRISON

 

 

 

 

 

MINOR PUPPY BITCH (4,1)

1. DEACONFIELD KEEPSAKE

2. MARADA LOLOLA AT TAGAHOUND

3. RUSHWATER PILI PALA

 

PUPPY BITCH (6,1)

1.BELLVALLEY DEMELZA RBPIS

2. JANFREY DOTTY

3. DEACONFIELD JASMINE

4. RUSHWATER PILI PALA

5. TROOPERSWAY PRINCESS PEGGY

 

JUNIOR BITCH (3,1)

1. EMORLEN GYPSY TANGO AT HILBEAGLIN

2. CANOWINDRA FAIR EVA

 

NOVICE BITCH (5, 3)

1. DEACONFIELD JASMINE

2. TROOPERSWAY PRINCESS PEGGY

 

GRADUATE BITCH (7, 3)

1. EMORLEN CHA CHA CHA

2. BELLVALLEY ANNABELL FROM BRONLLYS

3. AWRERIDGE WATERCOLOUR

4. CANOWINDRA GOLDEN LILAC

5. RAIMEX RIO

 

POST GRADUATE BITCH (7, 2)

1. RAIMEX REED BUNTING

2. DUFOSEE STARSHINE

3. EMORLEN DOMINO AT HILBEAGLIN

4. GEMARK SIREN

5. BELLVALLEY DUNNIT

 

LIMIT BITCH (4,2)

1. FELINOAK BAILEY'S'N'ICE BB, BIS

2. BELLVALLEY PEARL FROM BRONLLYS ShCM

 

OPEN BITCH (6, 1)

1. DUFOSEE NORTHERN STAR RBPIS

2. DAVRICARD HOLLYHOCK FOR BARRVALE

3. DUFOSEE YOANNE

4. DEACONFIELD INNOCENCE

5. LANESEND CHICHA FOR ALANDOBEL

 

VETERAN BITCH (6, 1)

1. RAIMEX ROWANBERRY JW BVIS

2. BARTERHOUND RAZZLE

3. VALSACRE ECHO JW

4. BARTERHOUND BEGONIA AT BEDEWAY

5. VALSACRE CHAMOIS JW

BIS line up 2018 open

Double click to insert body text here ...

 

dog line up bitch line up bis